Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery w ochronie? Praca w ochronie to więcej niż mundur i walkie-talkie. To odpowiedzialne i niezwykle ważne stanowisko, które wymaga pewnych umiejętności i predyspozycji. Praca jako ochroniarz może być realizowana zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, warto więc wiedzieć czym się od siebie różnią. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie 10 kluczowych rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na pracę w ochronie.

1. Umiejętności interpersonalne są kluczowe

Jako ochroniarz często będziesz pierwszą osobą, z którą będą mieli kontakt odwiedzający obiekt, więc Twoje umiejętności komunikacyjne i profesjonalne podejście mają znaczenie.

2. Szczegółowa znajomość przepisów prawnych

Ochroniarze muszą być na bieżąco z przepisami prawa dotyczącymi ochrony osób i mienia. To nie tylko duża ilość informacji, ale obszar który regularnie ulega zmianom, które należy obserwować.

3. Praca w ochronie to odpowiedzialność

W przypadku zagrożenia, to Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo ludzi i mienia.

4. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna

Często ochroniarz musi długo stać, chodzić, a czasem interweniować fizycznie. Dlatego w jego pracy istotna jest nie tylko umiejętność samoobrony oraz siła i zręczność, ale kondycja i wytrzymałość, która pozwoli zareagować po wielu godzinach męczącego monitoringu.

5. Elastyczność czasowa

Praca w ochronie często wiąże się z nieregularnymi godzinami pracy, włączając nocne zmiany i weekendy.

6. Szkolenia

Aby efektywnie wykonywać swoje obowiązki, ochroniarz musi przejść przez szereg szkoleń, m.in. z zakresu pierwszej pomocy.

7. Praca ochronie wymaga cierpliwości

Zawód ochroniaża często wiąże się z długimi godzinami, kiedy „nic się nie dzieje”. Duża odporność na nudę i cierpliwość to cechy, które są konieczne, aby zachować czujność w trakcie zmiany.

8. Szybka reakcja

Ochroniarz musi potrafić szybko zareagować na nagłe sytuacje, a jednocześnie zachować zimną krew. Kluczowe jest, aby potrafić podejmować decyzje w zmieniającym się otoczeniu, bez potrzeby zatrzymywania się, by dokładnie je przemyśleć.

9. Praca w ochronie to ciągły stres

Praca w ochronie może być stresująca, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Jeśli sytuacje zagrożenia lub niepewności wybijają Cię z równowagi, prawdopodobnie nie będziesz czuć się dobrze jako ochroniarz.

10. Szacunek i dystans

Ochroniarz musi potrafić zachować dystans wobec osób, które chroni, a jednocześnie zasługuje na szacunek ze względu na swoją rolę.

Wciąż szukasz swojej drogi zawodowej?

Jeśli zastanawiasz się, czy taka praca jest dla Ciebie, ale nie jesteś pewien, pomyśl o skorzystaniu z Jobbli. To wirtualny doradca zawodowy oparty na AI, który może pomóc Ci znaleźć drogę do najlepiej dopasowanej do Twoich umiejętności i predyspozycji kariery. Jeśli nadal nie jesteś pewien, co robić, Jobbli może być idealnym rozwiązaniem. Ta inteligentna aplikacja sugeruje odpowiednie dla Ciebie ścieżki edukacyjne, pomagając Ci przygotować się do wybranej kariery. Dzięki Jobbli, masz pewność, że wybierasz dobrą drogę do zawodowego sukcesu. A jeżeli jesteś otwarty na różne możliwości kariery, porady dla młodych badaczy mogą być inspirujące również dla Ciebie.